Dzień Edukacji Narodowej
14 października 2024 r. - Dzień Nauczyciela - Święto Edukacji Narodowej to wyjątkowy dzień dla wszystkich nauczycieli, pracowników przedszkola.
14 października 2024 r. - Dzień Nauczyciela - Święto Edukacji Narodowej to wyjątkowy dzień dla wszystkich nauczycieli, pracowników przedszkola.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej burmistrz Lubania podziękował za zaangażowanie i codzienny trud zawodowy wszystkim pracownikom oświaty.
W Przedszkolu Miejskim nr 5 im. J. Tuwima w Lubaniu od było się spotkanie z policjantami. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z zasadami ruchu drogowego oraz omówienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu.
Wielokrotnie adaptowana na potrzeby literatury, filmu czy teatru, tym razem zagościła w Lubaniu, a przedstawili ją aktorzy Teatru Współczesnego z Krakowa. Uczniowie klas 1-3 lubańskiej „Jedynki” mogli ją oglądać na początku października w sali Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu. Przedstawienie „Piękna i Bestia” w wersji dla najmłodszych okazało się niezwykłą adaptacją klasycznej baśni, która wciągnęła dzieci nie tylko w świat magii, przygód, ale też wartościowych treści. Artyści krakowscy w swoim występie kierowali się ideą nowatorskich rozwiązań scenicznych, przełamując tradycyjne wyobrażenie o sztuce, dlatego pełna emocji opowieść, wyjątkowe kostiumy i magiczna muzyka tak bardzo wprowadziły najmłodszych widzów w atmosferę jednej z najpiękniejszych europejskich baśni. Spektakl okazał się nie tylko wspaniałą zabawą, ale również lekcją o tym, jak: ważna okazuje się przyjaźń, prawdziwe piękno pochodzi z serca, a miłość może pokonać wszelkie trudności.
Zajęcia z psem służby więziennej w przedszkolu mają na celu zapoznanie dzieci z pracą psów funkcjonariuszy oraz rolą, jaką odgrywają w zapewnianiu bezpieczeństwa. Podczas spotkania...
Uwaga! Organizujemy "Ekologiczny Turniej Szachowy"! Zapraszamy wszystkich miłośników szachów na emocjonujący turniej o zasięgu powiatowym! Wydarzenie odbędzie się 27 listopada 2024 r. (środa) w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubaniu, ul Mickiewicza 1, 59-800 Lubań. ( Rozpoczęcie 1. rundy o godzinie 09:00, zakończenie i wręczenie nagród o godzinie 13:00). Uczniowie będą startować w następujących kategoriach wiekowych: klasy I - VI SP, klasy VII - VIII SP.
Lubańska „Jedynka” przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami”. Głównym celem projektu jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. W jego edycji (od października 2024 do maja 2025) wezmą udział uczniowie uczęszczający na zajęcia specjalistyczne (uczestnicy rewalidacji i integracji sensorycznej). Efekty naszych działań, m. in. to, jak stwarzamy odpowiednie warunki do poznawania świata wieloma zmysłami oraz budowania wiedzy na temat integracji sensorycznej będą publikowane na FB i stronie szkoły. Koordynatorką projektu jest pani Anna Szatkowska - oligofrenopedagog i terapeuta integracji sensorycznej.
Zagadki, rebusy czy łamigłówki to coś, co dzieci uwielbiają. Dlaczego więc nie wprowadzić escape room na lekcjach języka angielskiego? Ta edukacyjna forma zabawy to doskonały pomysł na organizację zajęć powtórzeniowych, zwłaszcza w terenie. Dzięki nim uczniowie kl. 6a utrwalali słownictwo oraz struktury gramatyczne dotyczące zawodów, a także miejsc pracy. Podczas rozgrywki „gracze” z lubańskiej Jedynki uruchomili swoją kreatywność, zaangażowali wszystkie zmysły, współpracowali w zespołach i dzielili się wiedzą, którą następnie wykorzystali, aby rozwiązać zadania. A co najważniejsze, doskonale się przy tym bawili oraz rzetelnie powtórzyli materiał językowy.
Jesień to niezwykle urokliwa pora roku, która sprawia, że park o tej porze jest nie tylko miejscem odkryć, ale też stanowi bogactwo darów natury. Dlatego w październikowy, słoneczny dzień klasa 1c wybrała się na kolejną lekcję w terenie. Tym razem najmłodsi udali się do malowniczego parku na Kamiennej Górze. Uczestnicy wyprawy wzięli udział w grze terenowej, której celem było odkrywanie uroków jesieni. Podczas spaceru uczniowie obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie, rozpoznawali różne gatunki drzew, podziwiali piękne pomniki przyrody, a więc odkrywali to, co jesienią najpiękniejsze. Szukanie darów natury było doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu. Zgromadzone „skarby” dały naszym uczniom nie lada satysfakcję, bowiem okazały się świetnym treningiem dla umysłu, pozwoliły rozwijać kreatywność i zdolności manualne.
Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający uczestnictwo w finale 31. edycji ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata – Polska” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Jej tegoroczne hasło brzmiało „Na straży czystej Ziemi”. Społeczność SP1 bardzo chętnie uczestniczy w wielu przedsięwzięciach ekologicznych, stąd nasze ogromne zaangażowanie w codzienną troskę o środowisko i rozwijanie tzw. “zielonego patriotyzmu”. Brawo My! Koordynatorką wydarzenia „Sprzątanie świata – Polska” była pani Ewa Łącka – nauczycielka SP1.